Młodzieżowa Rada Miejska w Konstancinie-Jeziornie
31 maja 2011r. Podczas obrad X Sesji Rady Miejskiej zostanie podjęta uchwała o powołaniu Młodzieżowej Rady Miejskiej w Konstancinie.
Prace nad powstaniem tego organu trwały od stycznia br. a historia Młodzieżowej Rady w Konstancinie sięga czasów rządów poprzedniego Burmistrza Gminy.
Najprawdopodbniej Młodzieżowa Rada po raz pierwszy spotka się już po wakacjach. Burmistrz ma pół roku na przeprowadzenie wyborów w szkołach i zwołanie pierwszego posiedzenia.
Idea, cele, zadania
Młodzieżowa Rada Miejska (M.R.M.) jest organem doradczo-konsultancyjnym powoływanym na mocy uchwały Rady Miejskiej. Celem powołania jest wspieranie idei samorządności wśród młodzieży, zachęcanie młodych ludzi do aktywnego udzielania się w życiu społecznym, nawiązywanie ścisłej współpracy z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się sprawami młodzieży, jak również propagowanie idei powołania młodzieżowej rady miejskiej w Gminach, w których takie ciało nie funkcjonuje.
Młodzieżowa Rada Miejska wspiera „dorosłą” radę w sprawach dotyczących poprawy życia młodzieży poprzez tworzenie miejsc, gdzie będą czuli się świetnie.
Kto może zostać radnym M.R.M
Młodzieżowa Rada Miejska jest reprezentacją uczniów konstancińskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W Konstancinie istnieje pięć gimnazjów publicznych, jedna szkoła prywatna i liceum ogólnokształcące. Z każdej szkoły do Rady wejdą po 3 osoby, wybrane w demokratycznych szkolnych wyborach. Radnym może zostać uczeń, który jest uczniem konstancińskiej szkoły, oraz mieszka na terenie Gminy Konstancin-Jeziorna. Kadencja Rady trwa 2 lata
ZS nr 1;2;3;4;5, Gimnazjum CUBE, ZS im. Władysława Stanisława Reymonta
Pierwsze zderzenie z samorządową rzeczywistością
Wybory – sprawdzian demokracji – w Młodzieżowej Radzie Miejskiej odgrywa bardzo znaczącą rolę. Młodzi ludzie idą do urn, na podobnych zasadach jak ich rodzice. Powołanie M.R.M. ma na celu nauczyć młodego człowieka samorządności od lat szkolnych. Kandydat na radnego, musi wśród swoich rówieśników zebrać listę z poparciem minimum 10 osób. Następnie przedstawia swoim wyborcom program wyborczy, czyli to-czym chciałby zajmować się w Radzie.
Do sprawnego przeprowadzenia i kontroli wyborów – Przewodniczący Rady Miejskiej powołuje Gminną Komisję Wyborczą, w której może zasiadać młodzież, ale pod warunkiem, że nie jest kandyduje na radnego M.R.M.
Okręgi Wyborcze są to szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne, w których będą odbywały się wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej
Wybory do Rady Młodzieżowej większościowe
Na każdy okręg wyborczy przypadają trzy mandaty. Do Młodzieżowej Rady wchodzą uczniowie, którzy kolejno zdobyli największą ilość głosów, czyli wybory są tzw. Większościowe. Jeżeli zdarzy się sytuacja, że dwie osoby uzyskają kolejno tą samą liczbę głosów, to w takim przypadku w tej szkole zostanie przeprowadzona druga tura wyborów.
Praca Młodzieżowej Rady Miejskiej
Spośród 21 radnych, młodzież wybiera Prezydium Rady (1-3 os.), Komisję Rewizyjną i Zespoły Problemowe(tzw. Komisje merytoryczne w „dorosłej” Radzie). Każdy z członków posiada zakres obowiązków i kompetencji. Sesje Rady Miejskiej odbywają się minimum raz na miesiąc, z wyłączeniem wakacji i ferii zimowych. Podobnie jak w przypadku Sesji Rady Miejskiej, Przewodniczący M.R.M. ustala porządek obrad i miejsce posiedzenia.
Wg nas-inicjatorów powołania Młodzieżowej Rady miejscem posiedzeń powinna być Sala posiedzeń UmiG przy ul. Świetlicowej 1, gdzie na co dzień obradują Komisje Rm i odbywają się Sesje Rady Miejskiej. Powołując Młodzieżową Radę Miejsą stwarzamy młodzieży warunki do aktywnego udziału w życiu społecznym. Nie możemy zatem organizować posiedzeń Rady np. W szkole... Tam odbywają się lekcje, a praca młodzieży w Radzie ma odwzwierciedlać prawdziwy samorząd.
Opiekun Młodzieżowej Rady Miejskiej
Opiekunem zostaje osoba, którą wyznaczy Burmistrz Gminy. Nie jest z góry określone, kto może zostać takim opiekunem, jednak z doświadczeń Młodzieżowych Rad Miejskich w innych miastach osobą najbardziej kompetentną do tej roli będzie osoba zainteresowana życiem publicznym, znająca problemy młodzieży (i nie tylko) i udzielająca się w życiu społecznym.
Historia Młodzieżowej Rady Miejskiej w Konstancinie sięga czasów rządów poprzedniej kadencji. Były burmistrz Marek Skowroński 27 maja 2010r. zorganizował posiedzenie nieformalnej Młodzieżowej Rady, reprezentowanej przez uczniów konstancińskich szkół, by poznać ich opinię co do funkcjonowania samorządu w sprawach Młodzieży i ich potrzeby. Niestety skończyło się tylko na planach i obietnicach. Młodzież wówczas zebrała się chyba jeszcze z dwa razy i wysunęła propozycję organizacji różnych imprez ( przeprowadzenie kursu pierwszej pomocy w szkołach, dyskoteka na koniec wakacji, letnie kino pod otwartym niebem). Okazało się później, że plany młodych ludzi nie mogą być zrealizowane, ponieważ ogromna powódź, która wtedy zalewała regiony Polski, dotknęła również nadwiślańskie wsie i 60 tys. zł, które przeznaczono na realizacje planów młodzieży odeszły w niepamięć. Opiekunem merytorycznym był z-ca burmistrza Piotr Stankiewicz
Projekt uchwały i Statut M.R.M. przygotowaliśmy na podstawie materiałów Ogólnopolskiej Federacji Młodzieżowych Rad Miejskich. Wymagał on wprowadzenia kilku znaczących poprawek, co opóźniło podjęcie uchwały Rady Miejskiej (wstępnie planowano na 28 kwietnia.) Komisja BOKiS-u pozytywnie (6 osób za;1 wstrzymała się od głosu-p.Izabela Skonecka) zaopiniowała Uchwałę i Statut.
Przygotowujemy materiały edukacyjne dla nauczycieli WOS-u, aby mogli oni zapoznać młodzież z tematem Młodzieżowej Rady Miejskiej. Zależy nam na tym, by nasi rówieśnicy mieli wystarczająco dużą wiedzę na temat funkcjonowania samorządu lokalnego.
Proszę Państwa, mogło się tak zdarzyć, że czegoś zapomnieliśmy w tej informacji napisać, być może macie Państwo jakies pytania, pomysły.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz